Obecnie dostęp do internetu jest praktycznie wszechobecny. Routery, czyli urządzenia udostępniające internet znajdują się w wielu domach. Wiąże się to z koniecznością dbania o bezpieczeństwo sieci i danych w domu. Router to nie tylko źródło dostępu do internetu – połączenia sieci i użytkownika domowego – to także potencjalne źródło połączenia z zewnątrz. Czy Twój router domowy jest zabezpieczony hasłem? Czy znasz hasło do swojego routera?
Jeśli na dwa ostatnie pytania odpowiedziałeś przecząco, radzimy jak najszybciej pozbyć się tego zagrożenia. Najlepiej zmienić nie tylko hasło routera na nowe, ale także nazwę konta administratora.
Podstawowe działania zalecane już przy pierwszej konfiguracji sieci i routera WiFi
Niezabezpieczone routery oraz słabe hasła dostępu to otwarta furtka do domowej sieci dla hackerów internetowych.
Tylko tyle co masz zapisane na komputerze, telefonie, czy tablecie.. Na przykład dane finansowe, osobiste, historię przeglądarki, kontakty, czy też zdjęcia.
”Kwestia bezpieczeństwa routerów przypomina bezpieczeństwo PC w latach 90-tych. Lekkomyślne podejście do bezpieczeństwa w połączeniu z zagrożeniem danych, tworzy doskonałe środowisko do ataku. ” powiedział Vince Steckler, Dyrektor Zarządzający Avast. “Jednak różnica jest zasadnicza. Współcześni użytkownicy zapisują na swoich urządzeniach dużo więcej danych prywatnych niż kiedykolwiek wcześniej.”
Według badań firmy Avast 4 z 5 podłączonych do Internetu gospodarstw domowych są narażone na ataki przez słabo lub wcale niezabezpieczony router. Co więcej 16 na 100 rzeczywiście stały się ofiarą takiego ataku.
Większość routerów jest chroniona przy pomocy prostych w złamania haseł jak np. 1234 czy admin. Nie należy tez używać dostępnych publicznie danych osobowych jak np. swoje imię.
Największym ryzykiem dla wszystkich sieci wifi są ataki DNS. Te zdarzają się, kiedy złośliwe oprogramowanie niczym obcy wkradnie się do Twojego routera przekierowując Cię ze znanych stron np. Twojego banku na strony które wyglądają identycznie, ale są fałszywe. Logując się podajesz swoje dane przestępcom internetowym, którzy mogą je następnie łatwo wykorzystać w celu zarządzania Twoimi finansami.
Oprogramowanie chroniące domowe sieci przed napadem
Wiele firm produkujących oprogramowanie stworzyło systemy chroniące sieci domowe, aktualizując swój program antywirusowy możemy w miarę łatwo podnieść bezpieczeństwo naszych danych. Np. program Avast od 2015 roku dostarcza innowacyjne rozwiązanie na rynku. „Ochrona Sieci Domowej” to rozwiązanie chroniące użytkowników przed atakami DNS oraz ujawniające słabe hasła dostępu. Moduł ochrony Domowej Sieci jest dostępny za darmo we wszystkich wersjach oprogramowania Avast 2015. Można je pobrać tutaj: http://www.avast.com/pl-pl/index.
Dodatkowe zabezpieczenie sieci
Dodatkowo, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie WiFi można np. włączyć filtrowanie adresów MAC, zmienić nazwę sieci, wyłączać router na czas jego nie używania, zmieniać hasło do routera i sieci WiFi co kilka miesięcy czy też wyłączyć przekierowanie portów jeśli nie są potrzebne.
Jeśli te zagadnienia wydają się zbyt skomplikowane, zapraszamy do kontaktu, pomożemy w zabezpieczeniu domowej sieci.